Janta Colony, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BKSPK5261Q1Z7
Call 08047645592 84% Response Rate
Send Enquiry
| Storage Capacity | 10 MT |
| Capacity | 12 Ton |
| Application | Vegetables, Dairy, Pharma, Fruits, Multipurpose |
| Temperature Range | +2 to 12 DegreeC |
| Chamber Type | Multi Chamber |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Food Industry |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Door Type | Swing Door |
| Relative Humidity | 75 to 85 pct |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Power | 10 kW |
| Product Type | Ripening Chamber |
| Country of Origin | Made in India |
| Humidity | 85% |
View Complete details
| Storage Capacity | 5 MT |
| Temperature Range | +2 to +8 C |
| Application | Dairy, Seed, Vegetables, Multipurpose, Fruits, Pharma |
| Chamber Type | Single Chamber |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Panel Material | PPGI |
| Deals in | New |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Door Type | Swing Door |
| Relative Humidity | 75 to 85 pct |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| location | rajasthan |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 5 MT |
| Chamber Size | 12x10x10 ft |
| Temperature Range | +8 TO 12 degreeC |
| No Of Chambers | 4 |
| Refrigerant | R404A |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Storage Capacity (in Ton) | 5 Ton |
| Usage/Application | Food Industry |
| Body Material | GI |
| Phase Type | Three Phase |
| Number of Door | Multi Door |
| Insulation Panel | PUF Panel |
| Insulation Thickness | 10 mm |
| Door Type | Hinged Door |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Blue Star |
Blue Star is a leading provider of banana ripening solutions in India today. Thousands of banana traders and farmers are Blue Star customers and over 14,000 MT of bananas get ripened in our Banana Ripening Cold Rooms everyday. This domain knowledge in the field ensures that each Blue Star Ripening Cold Room is designed bottom up, to maintain the precise conditions required by each specific application. Factors such as humidity, temperature, ventilation and specific gas emission levels within each ripening chamber are tuned to optimum levels, in each chamber design, based on requirements at each facility.
Blue Star ripening chambers are reliable, robust and built to last. They are also backed by proven service capability through a nationwide network, even in remote inaccessible areas.
Blue Star's banana ripening chambers allow you to:
Design your installation to suit your capacity requirement
Reduce wastage and increase profits
Plan the timing of your produce output and avoid seasonal variations
Ensure hygienic and food-grade handling of your produce
Deliver uniform colour and taste due to controlled ripening
Enjoy higher realisation on your produce
Reduce operating cost and optimise initial investment
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage Application | Ice Cream, Seafood, Dairy Products, Meat & Poultry, Pharmaceuticals, Flowers |
| Temperature Range | +2 to +8 °C |
| Room Temperature | 2–8°C |
| Storage Capacity | 10 T |
| Model Type | Walk in Cooler |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Room Size | 10–20 m³ |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Series | Modular Room |
| Panel Material | PPGI–PPGI |
| Door Type | Hinged Door |
| Capacity | 5 Ton |
| Phase Type | Three Phase, Single Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Usage | Food Storage, Fruit & Veg, Dairy, Pharma |
| Voltage | 220 V |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Phase | Single Phase |
| Refrigerant | R404A |
| Power Supply | 220V 1 Phase 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Storage Capacity | 5 MT |
| Temperature Range | +2 to +8 °C |
| Model Type | Walk in Cooler |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Door Type | Swing Door |
| Series | Modular Room |
| Panel to Panel Fitment | puf pannel |
| Voltage (V) | 220 |
| Lock Arrangement | camlock |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Refrigerant | R404A |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 5 ton |
| Application | Banana, Mixed Fruits, Avocado, Guava, Papaya, Mango |
| Temperature Range | +2 to +14 DegreeC |
| No Of Chambers | 1 |
| Chamber Size | 15x10x10 ft |
| Refrigerant | R404A |
| Voltage | 220 v |
| Suited for Fruits | Yes |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Insulation Panel | PUF Panel |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Food Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Cooling Capacity | 1 MT Batch |
| Temperature Range | +2 to +8 C |
| Application | Dairy |
| Chamber Type | Single Chamber |
| Cooling Method | Room Cooling |
| Refrigerant | R404A |
| Number of Door | Single Door |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Relative Humidity | 70 to 80 pct |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Voltage | 415 V |
| Power Source | 415 V |
| Brand | Blue Star |
| Power | 5.2 KWA |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details