Janta Colony, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BKSPK5261Q1Z7
Call 08047645592 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type | air cooled |
| Freezing Capacity | Up to 500 kg/hr |
| Application | Meat Cubes |
| Capacity | 500 L |
| Temperature Range | −30 to −40°C |
| Refrigerant | R404A |
| Belt Width | 600 mm |
| Effective belt area inside | TON |
| Capacity to be based on | 5 TON |
| Construction | SS Inside GI Outside |
| Defrost System | Air Defrost |
| Control System | Digital Control |
| Power Supply | 415 V; 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details