Janta Colony, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BKSPK5261Q1Z7
Call 08047645592 84% Response Rate
Send Enquiry
| Storage Capacity | 5 MT |
| Temperature Range | +2 to +8 °C |
| Model Type | Walk in Cooler |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Door Type | Swing Door |
| Series | Modular Room |
| Service Location | rajasthan |
| Usage | Fruit & Veg, Pharma, Dairy, Food Storage |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Refrigerant | R404A |
| Country of Origin | Made in India |
| product | Blue Star Cold Storage Room |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Storage Capacity | 3 m³ |
| Temperature Range | +2 to +8 °C |
| Model Type | Walk in Cooler |
| Room Dimensions | 10x12x8 ft |
| Brand | Blue Star |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Door Type | Swing Door |
| Series | Modular Room |
| Compressor Type | Hermetic |
| Model Name/Number | BLUESTAR |
| Refrigerant | R404A |
| Color | WHITE |
| Usage | Food Storage, Pharma, Cold Logistics, Fruit & Veg, Dairy, Floriculture |
| Voltage | 220 V |
| Cooling Air Flow | INDOOR |
| Phase | Single Phase |
| Floor Type | Insulated Floor |
| No. Of Compressor | 1 PER UNIT |
| Refrigerant Used | R 404a |
| Warranty | ONE YEAR |
| Frequency Hz | 50 |
| Functions | AUTO |
| Mounting | YES |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage Application | Meat & Poultry, Ice Cream, Seafood |
| Storage Capacity | 5 MT |
| Room Temperature | -18–-15°C |
| Temperature Range | -18 to -22 °C |
| Room Dimensions | 20x10x10 ft |
| Room Size | 10–20 m³ |
| Insulation Thickness | 100 mm |
| Panel Material | PPGI–PPGI |
| Product / Goods Details | Cold rooms |
| Preferred Location Of Storage | Rajasthan |
| Duration Of Storage | As per T&C |
| Door Type | Hinged Door |
| Floor Type | Insulated Floor |
| Refrigerant | R404A |
| Power Supply | 415V 3 Phase 50Hz |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Storage Capacity | 2 MT |
| Temperature Range | +2 to +8 C |
| Application | Flower, Dairy, Vegetables, Fruits, Medical, Pharma |
| Chamber Type | Single Chamber |
| Refrigerant | R404A |
| Door Type | Swing Door |
| Phase Type | Three Phase, Single Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Insulation Thickness | 60 mm |
| Voltage | 220 V |
| Compressor Brand | Emerson |
| Floor Type | Plain Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Storage Capacity | 5 T |
| Temperature Range | +2 to +8 °C |
| Room Dimensions | 15x15x8 ft |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Door Type | Swing Door |
| Refrigerant | R404A |
| Service Location | Rajasthan |
| Usage | Dairy, Food Storage, Floriculture, Fruit & Veg, Pharma |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Floor Type | Insulated Floor |
Additional Information:
View Complete details